Pergola – jaką konstrukcję wybrać
Pergola wolnostojąca czy przyścienna? Która konstrukcja sprawdzi się na Twoim terenie?
Pergola to praktyczne rozwiązanie do ogrodu i na taras. Osłania przed słońcem, chroni przed wzrokiem, zabezpiecza przed wilgocią i deszczem. Może być otwarta lub z zabudowanymi ścianami bocznymi. Otwarta od góry lub zadaszona. To świetne rozwiązanie, jeśli chcesz spędzać czas na świeżym powietrzu. A może potrzebujesz funkcjonalnej lekkiej przestrzeni w ogrodzie na przykład jako wiatę garażową albo miejsce do przechowywania sprzętów ogrodowych? Jeśli rozważasz postawienie pergoli na swoim terenie, pierwsza decyzja, jaką musisz podjąć, dotyczy rodzaju jej konstrukcji. Pergola może być wolnostojąca lub przyścienna. Oba te rozwiązania mają swoje zalety. Pomożemy Ci podjąć decyzję.
Pergola wolnostojąca
Pergola wolnostojąca to konstrukcja, która składa się z belek podpierających, związanych górną ramą. W przeciwieństwie do konstrukcji przyściennych nie jest połączona z bryłą budynku. Może być z podłogą lub bez podłogi. Może być zabudowana lub nie. Możesz ją również zadaszyć na rozmaite sposoby. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i funkcji Twojej pergoli.
Zaletą pergoli wolnostojącej jest to, że znacznie łatwiej i szybciej ją postawić. Nie musisz brać pod uwagę połączenia z budynkiem. Nie musisz również mieć odpowiednio dużego kawałka czystej ściany domu, który może posłużyć za ścianę i podporę konstrukcji. Wolnostojąca pergola jest bardzo estetyczna i może być dość łatwo przesunięta w inne miejsce. Sprawdzi się z całą pewnością jako szkielet pod zabudowę tarasu, wiata garażowa, miejsce wypoczynkowe, czy wiata grillowa.
Wad takiego rozwiązania jest niewiele. Na pewno, jeśli chcesz mieć pergolę wolnostojącą na swojej działce, musisz mieć odpowiednio duży teren. Taki, żeby go nie przytłoczyła i nie stworzyła wrażenia ciasnoty. Wolnostojąca pergola powinna mieć stabilizację w postaci fundamentu. Wtedy będzie odporna na działanie wiatru.
Pergola przyścienna
Pergola przyścienna jest przymocowana do jednej ze ścian budynku. Tworzy przedłużenie przestrzeni mieszkalnej na zewnątrz. Składa się z poziomych belek podtrzymywanych przez pionowe słupy, z których część jest przymocowana do ściany, a pozostałe do podłoża. Pergola przyścienna może służyć na przykład jako osłonięte miejsce do relaksu, jadalnia na świeżym powietrzu lub wsparcie dla roślin pnących.
Zaletą pergoli przyściennej jest to, że nie wymaga bardzo mocnego zakotwiczenia w ziemi, bo ściana domu stanowi jej podporę. Jej budowa najczęściej jest tańsza od wolnostojącej. Nie musisz na nią przeznaczyć dużej przestrzeni. Sprawdzi się jako wiata garażowa lub ocienione miejsce do relaksu.
Minusem jej jest to, że budowa najczęściej trwa dłużej i ingeruje nieodwracalnie w fasadę budynku.
Dostępne zadaszenia
Pergolę możesz zadaszyć na wiele różnych sposobów. W naszym artykule o zadaszeniach tarasu przedstawiamy temat wyczerpująco. Do zadaszenia polecamy szczególnie ruchome żaluzje, które pozwalają na odsłonięcie dachu w dowolnym momencie. Żaluzje mogą być drewniane lub aluminiowe. Aluminiowe najlepiej sprawdzi się na aluminiowym szkielecie. Rozważ również ażurowe zadaszenie z deseczek pod skosem. Wygląda świetnie szczególnie w pergolach tarasowych. W upały doskonale sprawdzają się również rolety rzymskie, które dają cień i wyglądają wyjątkowo pięknie. Jeśli natomiast marzysz o przezroczystym dachu, dobrym wyborem będzie poliwęglan, który ma zalety szkła, a jest pozbawionych jego wad.
Nowoczesne pergole z drewna lub aluminium
Pergola drewniana sprawdzi się w każdej aranżacji. Z całą pewnością będzie trwała i piękna, pod warunkiem że co jakiś czas drewno będzie prawidłowo konserwowane. Aluminiowa będzie bardziej chłodna i futurystyczna w wyglądzie, ale z całą pewnością będzie trwalsza i nie będzie wymagała konserwacji.
Czy pergola wymaga zezwolenia?
Krótka odpowiedź brzmi — nie. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, konstrukcja o powierzchni nieprzekraczającej 50 m², nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Pod warunkiem że jest zbudowana na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej do zamieszkania.
Jeśli jednak wiata przekracza określone w przepisach wymiary, konieczne może być zgłoszenie zamiaru budowy do odpowiedniego urzędu. Warto również sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ponieważ mogą w nim być zawarte dodatkowe wymagania dotyczące budowy tego typu obiektów.
Pergola do ogrodu i na taras
Posiadanie pergoli ogrodowej lub tarasowej przynosi wiele korzyści zarówno praktycznych, jak i estetycznych. Tworzy ona przyjemną, zacienioną przestrzeń na świeżym powietrzu. Chroni przed nadmiernym słońcem, deszczem i wiatrem, pozwalając na komfortowy wypoczynek. Jest również doskonałym miejscem do organizowania spotkań towarzyskich, rodzinnych obiadów czy romantycznych kolacji na świeżym powietrzu. Ponadto może służyć jako podpora dla roślin pnących. Estetycznie, wiata dodaje struktury i elegancji przestrzeni zewnętrznej, podkreślając jej charakter i styl. Może być dopasowana do każdej aranżacji ogrodu czy tarasu, zwiększając jego funkcjonalność.
Planujesz budowę pergoli w swoim ogrodzie?
Przeczytaj nasz artykuł: “Jak zrobić nowoczesną pergolę drewnianą”. Jeśli chcesz nam zlecić montaż, skontaktuj się z nami.